Home دسته‌بندی نشده به میزبانی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان؛اولین نشست آموزشی-تمرینی مدیران بحران و پدافند غیرعامل صنعت آب و برق جنوب شرق کشور برگزار شد

به میزبانی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان؛اولین نشست آموزشی-تمرینی مدیران بحران و پدافند غیرعامل صنعت آب و برق جنوب شرق کشور برگزار شد

به میزبانی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان؛اولین نشست آموزشی-تمرینی مدیران بحران و پدافند غیرعامل صنعت آب و برق جنوب شرق کشور برگزار شد

0

خبرنگار آبفا کرمان-اولین نشست دو روزه آموزشی-تمرینی مدیران بحران و پدافند غیرعامل صنعت آب و برق جنوب شرق کشور با حضور جهانبخشی قائم مقام مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نیرو ،مدیران و کارشناسان دفاتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو،مدیران و کارشناسان دفاتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو،شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور،شرکت مدیریت منابع آب ایران،شرکت توانیر و شرکت نیروگاههای حرارتی ،اعضای شورای هماهنگی استان های سیستان و بلوچستان،هرمزگان،خراسان جنوبی و کرمان ، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری و مدیرکل مدیریت بحران به میزبانی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان برگزار شد.

جهانبخشی قائم مقام مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نیرو در این نشست گفت: لایحه مدیریت بحران با وجود آسیب پذیری کشور بیش از چهار سال به مجلس رفته و هنوز تعیین تکلیف نشده است که نشان می دهد این حوزه در اولویت برخی از مسئولان قرار ندارد.

جلال جهانبخشی اظهار داشت: فرآیند مصون سازی در برابر بلایا و حوادث باید پیگیری شود و برای این امر باید زمان و فعالیت بیشتر مسئولان به این کار اختصاص یابد.

وی گفت: باید رویکردها از حادثه محوری خارج شود و متولیان مدیریت بحران پیش بینی و پیشگیری را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند.

جهانبخشی با بیان اینکه استان کرمان جزو استان‌های پیشرو در بحث پدافند غیرعامل است اظهار داشت: مجموعه صنعت آب و برق هم از مجموعه‌های پیشرو در پدافند غیرعامل است.

وی با بیان اینکه در وزارت نیرو پدافند غیرعامل اهمیت زیادی دارد و از سال ۸۲ شورای همانگی مدیریت بحران پدافند غیرعامل صنعت آب و برق تشکیل شده است گفت: قبلا آستانه مردم در بحث قطع آب کم بود اما امروز مردم از قطعی برق بیشتر از قطعی آب نگران می‌شوند.

قائم مقام مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نیرو با بیان اینکه در زمان بحران بسیاری از خدمات هم نیازمند برق است افزود: فرهنگ صرفه‌جویی که یک فرهنگ کاملا اسلامی است را باید در جامعه ارتقا داد.

وی با اشاره به اینکه غرب امروز از صرفه‌جویی نتایج بسیار خوبی گرفته و معنی صرفه‌جویی مصرف نکردن نیست بلکه صحیح مصرف کردن است گفت: ما حتی در غذا خوردن نیز اسراف می‌کنیم چرا که غذای بسیار زیادی در سفره‌ها اضافه می‌آید و به زباله تبدیل می‌شود در حالیکه بعضی‌ها غذا نمی‌توانند تهیه کنند.

جهانبخشی افزود: پدافند غیرعامل باید در این حوزه نیز وارد شود و ارتقای سطح فرهنگ مردم در مصرف را در برنامه داشته باشد.

مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه استان کرمان با ۱۸٫۲ میلیون هکتار مساحت پهناورترین استان کشور است اظهار داشت: مخاطرات طبیعی زیادی در استان شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته دو سقوط هواپیما را داشتیم و همچنین شاهد وقوع زلزله‌های بم، زرند، هجدک و کوهبنان بودیم گفت: بعد از زلزله بنا را بر مقاوم‌سازی گذاشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد خانه‌های روستاهایی استان مقاوم‌سازی شده است افزود: استان کرمان با حدود ۳۰ مخاطره طبیعی روبه‌رو است که بزرگ‌‌ترین آنها زلزله است و اخیرا با پدیده گرد و غبار و ریزگردها نیز روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه حریم گسل‌های شهر کرمان مشخص و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شده است بادآور شد: در هفته گذشته و در سفر رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به استان کرمان مقرر شد استان کرمان طرح ساماندهی رودخانه‌های کشور را به‌صورت پایلوت اجرا کند.

سعیدی افزود: با اقدامات انجام شده، در زلزله‌های سال گذشته هیچ گونه تلفاتی نداشتیم که نشان می‌دهد پیشگیری در این حوزه جواب داده است.

وی با اشاره به اینکه در شورای مدیریت بحران استان ۱۶ کارگروه داریم که یکی از آنها کارگروه انرژی و زیرساخت‌های آب و برق است عنوان کرد: حدود ۲۴ گسل شناخته شده زلزله داریم که ۱۸ گسل آنها فعال هستند و به همین دلیل باید همیشه آماده باشیم و استان‌های کرمان و کرمانشاه در یک سال اخیر در صدر اخبار زلزله بودند.

همچنین در این نشست پیمان سلاجقه مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در  استان در حوزه پدافند غیرعامل انجام شده است اظهار داشت: تنها استانی هستیم که توانستیم طرح جامع پدافند غیرعامل را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه استان کرمان پایلوت اجرای طرح جامع پدافند غیرعامل کشور است گفت: موضوع پدافند غیرعامل با تهدیدات آغاز می‌شود و مقام معظم رهبری بر پدافند غیرعامل بسیار تاکید دارند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه وزارت نیرو یک دستگاه زیرساختی است و باید در این حوزه خدمات به‌گونه‌ای باشد که در زمان بحران با مشکلات کمتری روبه‌رو باشیم افزود: کاهش آسیب‌پذیری در برابر جنگ و تهدیدات امنیتی نخستین وظیفه پدافند غیرعامل است.

وی با بیان اینکه آموزش، فرهنگ‌سازی و آشنایی آحاد جامعه با پدافند غیرعامل از وظایف ما است و باید به آموزش توجه ویژه داشته باشیم عنوان کرد: مسئولیت پدافند غیرعامل در کشور با وزرا و در استان‌ها با استانداران است که نشان از اهمیت پدافند غیرعامل است.

سلاجقه با اشاره به اینکه امروزه اهمیت انرژی و آب در بحث پدافند غیرعامل بر کسی پوشیده نیست گفت: صیانت از دارایی‌های استان و کشور از وظایف پدافند غیرعامل است.

وی با بیان اینکه متاسفانه می‌بینیم که ارزش دارایی‌های انرژی و آب کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد افزود: کرمان یک استان معین در جنوب‌شرق کشور است و به‌نظر می‌رسد اقدامات حفاظتی، امنیتی و دفاعی در حوزه پدافند غیرعامل باید بیشتر مورد توجه باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه الزامات نگهداری و حفاظت از منابع باید نوشته و به مجموعه‌ها ابلاغ شود بیان کرد: در استان کرمان همدلی و همگرایی خوبی وجود دارد و برای مصون‌سازی ذخایر آب اعتبارات خوبی دیده شده است.

وی با بیان اینکه رزمایش‌های بسیار خوبی برای پدافند غیرعامل تدارک دیده شده افزود: برای پدافند غیرعامل نخستین کار شناخت دارایی‌ها و در مرحله بعد سطح‌بندی دارایی‌ها است.

سلاجقه با اشاره به اینکه انواع تهدیدات دارایی‌ها را باید بررسی کرد و برای پیشگیری از تهدیدات و امن‌سازی مکان‌ها تلاش کرد گفت: آب با سلامت مردم در ارتباط است و بحث بیوتروریسم و آلودگی آب را باید جدی گرفت که از جنگ نظامی بدتر است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه برای بحث سایبری و مصون‌سازی آن با کمبود اعتبارات روبه‌رو هستیم بیان کرد: باید اعتبارات لازم برای این حوزه که بسیار لازم و ضروری است، دیده شود.

علی‌اصغر نصراللهی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان و رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل صنعت آب و برق استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه سال ۹۶ و ۹۷ تراز استان کرمان در بحث برق مثبت شده است اظهار داشت: مثبت بودن تراز برق استان تا سال ۹۹ ادامه دارد.

وی به راه‌اندازی کامل پروژه‌های صنعتی استان از جمله پروژه‌های فولادی در سال‌های آینده اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی کامل این پروژه‌ها مصرف برق استان از سال ۹۹ به بعد صنعتی می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان معین استان سیستان و بلوچستان هم هستیم گفت: در صورت نیاز به آن استان هم کمک می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۷۱ شهر در استان کرمان وجود دارد عنوان کرد: استان کرمان بیشترین روستاهای تحت پوشش برق در کشور را دارد.

محمد طاهری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نیز طی سخنانی بر منسجم هماهنگ کردن استان های معین تاکید کرد و گفت: استان های معین باید حافظ منافع یکدیگر باشند و با ارتباط بیشتر با یکدیگر از امکانات و کمبودهای یکدیگر نیز اطلاع داشته باشند تا در مواقع بحرانی بتوانند بهتر امداد رسانی کنند.

لازم به ذکر است در روز نخست این نشست، شرکت کنندگان با حضور در کمپ ایجاد شده در محل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از امکانات شرکت های آب و برق استان نیز بازدید کردند .

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *