Home دسته‌بندی نشده مدیر آب و فاضلاب شهرستان کهنوج:راه اندازی شبکه های فاضلاب یکی از راهکارهای بهبود کیفیت آب در شهرستان کهنوج است

مدیر آب و فاضلاب شهرستان کهنوج:راه اندازی شبکه های فاضلاب یکی از راهکارهای بهبود کیفیت آب در شهرستان کهنوج است

مدیر آب و فاضلاب شهرستان کهنوج:راه اندازی شبکه های فاضلاب یکی از راهکارهای بهبود کیفیت آب در شهرستان کهنوج است

0

رضا بهرامی مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان کهنوج با بیان اینکه راه اندازی شبکه  فاضلاب یکی از راهکارهای بهبود کیفیت آب در شهرستان کهنوج است ،تصریح کرد: با توجه به کمبود آب همه ما بنابر وظیفه شرعی، ملی، قانونی و انسانی باید در خصوص مصرف آب توجه لازم را داشته باشیم بنابراین، راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهرستان کهنوج می تواند علاوه بر افزایش کیفیت آب در منطقه در حوزه حفظ محیط زیست و آبرسانی به صنایع نیز نقش به سزایی داشته باشد.

بهرامی با اشاره به ضرورت اجرای طرح های زیست محیطی و به ویژه  شبکه های جمع اوری فاضلاب و تصفیه فاضلاب در منطقه کهنوج، عنوان کرد: طرح فاضلاب شهری کهنوج که چندی پیش با ابلاغ تلفنی وزیر نیرو و با حضور مهندس جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور به بهره برداری رسید جنبه های زیست محیطی بسیار مهمی را دارا می باشد که در آینده ثمرات فراوانی را به همراه خواهد داشت و باید گفت اجرای پروژه تصفیه خانه و شبکه جمع آوری فاضلاب شهرستان کهنوج یک ارتقای کیفی بسیار محسوس در وضعیت زندگی مردم شهرستان کهنوج محسوب می‌شود.

وی  افزود: بالا بودن سطح آب های زیر زمینی، پایین بودن قدرت نفوذ پذیری خاک، عدم دفع بهداشتی فاضلاب خانگی، حفظ محیط زیست، جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی و پوستی و استفاده مجدد از فاضلاب در بخش های کشاورزی و صنعتی از مهم ترین عوامل اجرای شبکه فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب در کهنوج است .

بهرامی بیان کرد:  مصرف پساب های تصفیه نشده چه از طریق تماس مستقیم و چه از طریق استفاده برای رشد گیاهان و کاشت محصولات موجب تهدید سلامت انسان خواهد شد.

وی متذکر شد: اگر از پساب های تصفیه شده استفاده شود، منبع ارزشمندی از نظر آب و مواد مغذی در دسترس خواهد بود که به امنیت غذایی و آبی و بهبود معیشت مردم کمک می کند و در غیر این صورت امراض مختلف را شایع خواهد کرد.

بهرامی تاکید کرد: یکی از راهکارهای اساسی در این زمینه بازچرخانی آن بخشی از آبهاست که تبدیل به فاضلاب می شوند تا مجددا آنها را به چرخه مصرف بازگردانیم و بخشی از مصارف پساب ها و فاضلاب های تصفیه شده در صنعت و کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه پروژه  فاضلاب کهنوج یکی از مهمترین طرح های زیست محیطی در منطقه به شمار می آید،  یاداور شد: در شرایط کم ابی که شهرستان کهنوج به آن دچار است وقتی ما فاضلاب را تصفیه کرده و به پساب تبدیل کنیم این پساب قابلیت استفاده در کشاورزی و در فرآیندهای صنعتی را دارد و در واقع از یک منبع آب چندباره استفاده کردن است که این مهم ضرورت بسیار مهم به شمار می آید.

مدیر آب و فاضلاب شهری کهنوج عنوان کرد: ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کهنوج دو مرحله دارد که فاز نخست آن به ظرفیت ۷ هزار و ۵۲۰ مترمکعب در شبانه‌روز است و برای ساخت آن اعتباری معادل ۳۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است که اکنون در حال بهره برداری می باشد.

وی افزود: طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب کهنوج برای زیر پوشش قرار دادن جمعیتی معادل ۲۸ هزار نفر در فاز اول است.

بهرامی خاطر نشان کرد: فاز اول شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب کهنوج شامل خطوط انتقال و شبکه جمع‌ آوری فاضلاب ، به طول ۹۱  کیلومتر و نصب ۳ هزار و ۵۲۰  رشته انشعاب می باشد.

مدیر آب و فاضلاب با بیان اینکه تنها درخواست ما ازمشترکین آبفا استقبال از خرید انشعاب فاضلاب و اتصال فاضلاب خانگی به شبکه فاضلاب شهری است، افزود: استقبال مشترکین از اتصال سیستم فاضلاب داخلی خانگی به شبکه فاضلاب شهری استفاده از سرمایه گذاری انجام شده  و صرفه اقتصادی برای مشترکین و برای شرکت آب و فاضلاب کهنوج است.

  شهرستان کهنوج ، اولین شهر استان کرمان است که پروژه تصفیه خانه آب و فاضلاب در آن به بهره برداری رسیده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *